ČO JE TO LAMINITÍDA?

Jednoducho vyjadrené je laminitída zápal kopýt, spôsobujúci bolesť a krívanie. Závažnosť je od miernej bolesti až po závažnejšiu bolesť, zabraňujúcu koňovi stáť.

Symptómy laminitídy
Akútna laminitída sa môže objaviť veľmi náhle. Symptómy zahŕňajú vážne krívanie, a to najmä pri pohybe v kruhu alebo na tvrdom povrchu, neochotu chodiť a zvýšený digitálny pulz v nohe. Kôň sa nahýňa dozadu na zmiernenie tlaku z predných nôh a ľahne si bez ochoty vstať.

Pri chronickej laminitíde sa objavujú už prebiehajúce príznaky, ktoré sú zvyčajne dôsledkom recidívy prechádzajúcich problémov. Môžete si všimnúť, letokruhy okolo steny kopyta- čo svedčí o minulých záchvatoch laminitídy – u koňa môže dôjsť k zhoršeniu stavu.

Ak máte podozrenie, že váš kôň trpí laminitídou, ihneď zavolajte veterinára. Akonáhle budete mať diagnózu, môžete začať vykonávať viacero krokov na prevenciu a začať riešiť túto bezútešnú situáciu.

Prečo laminitída?

Laminitídu takmer vždy spôsobuje metabolické podráždenie, ktoré môže byť vyvolané radom okolností, vrátane závažného ochorenia, dlhodobého užívania liekov, napr. kortikosteroidov, závažné poranenie kopyta, alebo najčastejšie zo stravy a to buď z dôvodu nadmerného obsahu fruktanu v pastve alebo nadmerného obsahu škrobu v potrave.

Vedeli ste?
Výskumy naznačujú, že veľké percento koní postihnutých laminitídou má podstatné hormonálne problémy, medzi tie najbežnejšie sa radia metabolický syndróm koní (EMS) a Cushingov syndróm. Diagnostikujú sa pomocou krvného testu, ak máte podozrenie, že by váš kôň mohol trpieť niektorou z týchto chorôb, ihneď sa obráťte na svojho veterinára.

AKO ZVLÁDNUŤ KOŇA NÁCHYLNÉHO NA LAMINITÍDU

Horslyx obsahuje balík s vysoko špecializovanými obsahom vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov na vyrovnanie nedostatkov v strave založenej na krmive. Chutná a cenovo prijateľná masa na lízanie, odolná voči poveternostným vplyvom poskytuje prirodzený vzorec podávania krmiva v malých množstvách, čo znižuje riziko vrcholových hodnôt cukru. Tento systém založený na príjme malého množstva v častejších intervaloch zaručuje, že sa živiny vstrebávajú v tenkom čreve a nenarušujú rovnováhu mikroflóry zadného čreva.

Existuje postup, ktorý treba u koní náchylných na laminitídu alebo nadváhu dodržať na zvládnutie a prevenciu stavu…

• Sledujte príjem trávy u vášho koňa alebo poníka – počas kratších období na pastve, vyklopte menej kvalitnú pastvu pomocou košíka alebo pásovej paše.

• Snažte sa znížiť obsah obilnín v krmive vášho koňa, pretože sa tým znižuje príjem škrobu.

• Veľa koní náchylných na laminitídu vyžaduje nízkokalorickú stravu s vysokým obsahom vlákniny, hoci niektoré majú vyššie energetické nároky. Ak v tomto prípade vyberiete produkty, ako sú oleje, lucerna a cukrová repa, pretože obsahujú málo škrobu, poskytnú energiu s pomalým uvoľňovaním.

• Ak je telo vášho kôňa pod tlakom a vy mu samozrejme nechcete pridávať kalórie, stále potrebuje podporu pri zotavení. Ak zaistíte príjem potrebných vitamínov, minerálov a stopových prvkov, spolu s antioxidantmi pomôžete im vybudovať si vrcholnú formu.

• Zaistite pravidelnú návštevu u kováča a zaraďte doplnok výživy na zaistenie zdravého rastu kopýt s obsahom biotínu, metiotínu a zinku.

Vedeli ste?
Sledovanie požitého množstva u koní náchylných na laminitídu je kľúčom k bezpečnému kŕmeniu Horslyxom. Ak obmedzujete množstvo krmiva, nedovoľte voľný prístup, pretože hladný kôň sa môže prežrať Horslyxom. Jednoduchý spôsob ako obmedziť požité množstvo Horslyxu je pomocou držiaka Horslyx na 5kg s pridanými mrežami.